Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
HİSTEROSONOGRAFİ NEDİR?

Kişilerin hamile kalmasını etkileyen birçok çeşitli faktör vardır. Bu faktörlerin belirlenmesi ve uygun tedavi planının uygulanabilmesi için çok yönlü değerlendirmeler yapılır. Rahim içi durumunu değerlendirmek için yapılan işlemlerden biri de histerosonografi yöntemidir. Histerosonografi, rahim içi görüntülerini yakalayan bir ultrason muayenesidir. Histerosonografi yönteminde katater aracılığıyla rahim içine girilerek rahim içinin genel bir değerlendirilmesi yapılır. Bu yöntemle rahim içine sıvı verilerek rahim anormallikleri saptanır ve belirlenen durumlara uygun tedavi planlaması yapılır.

Histerosonografi neden yapılır ve tüm detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Histerosonografi Neden Yapılır?

Histerosonografi işlemi rahim içinin çok boyutlu olarak değerlendirilmesini kapsar. Bu işlem ile çeşitli faktörlere bağlı olarak rahmin genel durumu değerlendirilir ve sonraki tedavilere de ışık tutar. Histerosonografi işlemi; gebe kalmada zorluk çeken ya da birden çok düşük geçiren kadınlarda uterus anormalliklerini değerlendirmek için kullanılır. Tümör kitleleri, rahim içi yapışıklık, rahim myomları gibi durumların tespit edilmesi için uygulanan bir işlemdir.

Bununla birlikte histerosonografi, anormal kanamaların değerlendirilmesi için de uygulanan bir işlemdir. Kısırlık durumu için de rahim iç yapısı histerosonografi yöntemi ile değerlendirilir.

Ağrılı Bir İşlem Midir?

Vajinadan uygun araçlar yardımı ile girilerek rahim iç yapısının değerlendirildiği histerosonografi işleminin ağrılı bir işlem olup olmadığı da son derece merak edilir. Histerosonografi yöntemi; ağrısız, kısa ve kolaydır. İşlem prosedürü jinekolojik bir muayene gibidir. Histerosonografi işlemi genellikle 30 dakika içinde tamamlanır.

Bu işlemle rahim içinde ve iç zarında var olabilecek anormallikler, polip, miyom ve yapışıklık gibi durumlar tespit edilir. Aynı zamanda işlem sırasında rahim içine verilen sıvının tüplerden karın boşluğuna geçip geçmediğine de bakılarak tüplerin açıklığı değerlendirilir.

Histerosonografi işlemi bebek sahibi olmak isteyen çiftler için son derece önemli bir işleve sahiptir. Bu nedenle işlemin daha etkili sonuçlar verebilmesi için uzman hekimler tarafından yürütülmesi büyük bir önem taşır. Hüma Tüp Bebek ailesi olarak uzman kadromuzla bu süreçte yanınızda olmaya devam ediyoruz. Daha detaylı bilgilere ulaşabilmek için sitemizde yer alan uzmanlarımızı inceleyebilir ve bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Vajinusmus Nedir Ve Neden Olur? 


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör