Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
RAHİM DİNLENDİRME YÖNTEMİ NEDİR? KİMLERE UYGULANIR? GEBELİK ŞANSI ARTAR MI?

Tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının tedavi süreci; yumurtalıkların uyarılması, yumurta toplama, döllenme - embriyoların takibi ve embriyo transferi şeklindedir. Ancak bazı bireylerde rahim dinlendirme yöntemi planlanabilir. Rahim dinlendirme yöntemi planlanan hastalarda uygun kalitedeki tüm  embriyoları blastokist aşamasında iken dondurularak, o ay taze transfer yapmadan rahmi 1-2 ay kadar dinlendirdikten sonra donma çözme siklusu yapılır. Bu yönteme rahim dinlendirme yötemi denilir.  Bu yazımızda “Rahim dinlendirme nedir?” başta olmak üzere bu konuyu detaylıca ele alalım.

Rahim Dinlendirme Yöntemi Nedir?

Tüp bebek tedavilerinde anne adaylarının en kısa sürede gebe kalması için en iyi embriyoların meydana getirilmesi ve seçilmesi çok önemlidir. Ayrıca kadınlar düzenli adet döngüsünde her ay sadece 1 yumurta hücresi üretirler. Ve üretilen bu yumurtaların %50-70’ten fazlası sağlıklı bir embriyoya dönüşemez. Tüp bebek tedavilerinde, anne adaylarına yumurta büyütücü hormon iğneleri verilir ve yeterli sayıda yumurtayı bir defada elde ederek içlerinden en iyilerini seçmek hedeflenir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, yumurta büyütmek için kullanılan hormonların, ilaçların rahim iç zarını olumsuz etkileme olasılığının olduğunu ve buna bağlı rahmin embriyoyu kabul edebilme gücünü azalttığı ortaya çıkmıştır. Rahim zarının zarar görmemesi adına tedavide elde edilen iyi kalitedeki embriyolar dondurulur. Rahmin doğal haline gelebilmesi için tedaviye 1-2 ay ara verilir.  Verilen ara rahmin embriyoyu rahatça kabul etmesini sağlar ve buna “rahim dinlendirme yöntemi” adı verilir.

Rahim Dinlendirme Yöntemi Kimlere Uygulanır?

Rahim dinlendirme yöntemi, günümüzde anne olmak isteyen kişilerin tüp bebek tedavilerinde bazı zamanlarda ihtiyaç duyulur. Özellikle tedavi sürecinde rahim ortamında bozulma görülen veya ilaçlara bağlı olarak gebelik başarısında rahim ortamına bağlı azalma olabileceği düşünülen anne adaylarına uygulanan bir yöntemdir. Ya da herhangi bir sorun olmasa da tedavi sırasında oluşan sosyal sebeplere bağlı olarak bile embriyo transferi ertelenebilmektedir. Ve rahim dinlendirme yöntemi kullanılmaktadır.

Rahim Dinlendirme Yöntemiyle Gebelik Şansı Artar Mı?

Normal yollar ile gebe kalamayan her kadın anne olma yolunda pek çok deneyimden geçebilir. Bu yöntemlerin başında tüp bebek tedavisi gelmektedir. Rahim dinlendirme yöntemi de tüp bebek tedavisi altında ortaya çıkan bir tedavi şeklidir. Rahim dinlendirme tüp bebek tedavisinde gebelik şansını artıran yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu, rahim dinlendirme yöntemi uygun şekilde ve etkin kullanıldığında rahim dinlendirme yöntemi uygulanan hastalarda, taze transfer yapılan hastalara oranla %5 - %15’e kadar daha yüksek gebelik oranlarının elde edildiği ortaya çıkmıştır.

Bu yazımızda tüp bebek tedavisinde kullanılan rahim dinlendirme yöntemini sizler için detaylıca ele aldık. Ayrıntılı bilgi için yüksek başarı oranına sahip ve kişiye özel tedavi yöntemleri uygulayan Hüma Tüp Bebek Merkezi sitesini inceleyebilirsiniz. 


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör