Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
Aşılama nedir? Nasıl yapılır?

Bebek sahibi olmak isteyen ancak çeşitli nedenlerden dolayı bebek sahibi olmayan çiftlerin en sık tercih ettikleri 2 tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri tüp bebek tedavisi diğeri ise aşılama yöntemidir.

Yazımızda aşılama yöntemi hakkında en çok merak edilen sorulardan olan aşılama nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap vermeye çalışacağız. 

Aşılama Nedir?

Çiftler korunmasız cinsel ilişki sonrasında bir yıl geçmesine rağmen gebelik sonucu alamıyorlarsa kısırlık tanısı konmaktadır. Kısırlık kadına ve erkeğe bağlı birçok nedeni olabilmektedir. Bilim ve gelişen teknoloji sayesinde kısırlık için artık birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de aşılama yöntemidir. Aşılama yöntemi en basit hali ile spermin laboratuvarda hazırlanarak kadının yumurtlama zamanında rahime aşılanması ile döllenmenin sağlanmasıdır.

Aşılama yönteminin yapılabilmesi için anne adayının rahminde bir sorun olmadığından emin olmak için bazı testler yapılması gerekmektedir. Ayrıca anne adayının tüplerinden en az birinin çalışıyor durumda olması gerekmektedir. Aşılama yöntemindeki amaç döllenme ihtimali daha yüksek olan hareketli, yapısı normal spermleri seçerek anne adayının rahmine göndermektir. Böylece ilaçlar veya haplarla desteklenen yumurtalar ve seçilmiş spermler ile döllenme ihtimali daha yüksek olacaktır. 

Aşılama nasıl yapılır?

Aşılama yöntemi öncesinde anne adayına verilen haplar ya da düşük dozlu iğneler ile yumurtanın gelişimi desteklenir. Bu süreç içerisinde yumurtanın takibi yapılır. Yumurtalar olgunlaşarak belirli boyutlara geldiğinde çatlatma iğnesi verilerek yumurtaların çatlaması sağlanır. Tam bu çatlama zamanında, laboratuvarda hazırlanmış spermler rahime aktarılır. Böylece kadın için yumurtlamanın en uygun zamanı sağlanmış olur ve en iyi spermler doğru zamanda rahime aktarılmış olur. Aşılama doğal bir yöntemdir. Sadece döllenme ihtimalini artıracak spermler özenle seçilir. Baba adayından alınan spermlerden, iyi kalitede, hareketli ve belirli bir sayıda yıkanmış yani işlemden geçmiş olanlar seçilir.

Hüma Tüp Bebek Merkezi ekibi olarak yazımızda aşılama nedir ve nasıl yapılır konuları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Tüp bebek tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da merak ettiklerinizi sormak için bize sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör