Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
EMBRYO GLUE (YAPIŞTIRICI) NEDİR? NASIL VE KİMLERDE KULLANILIR? BAŞARI ORANI YÜKSEK MİDİR?

Anne baba olmak isteyen çiftlerin doğal yöntemlerle anne baba olamamaları sonucu çiftler bazı tedavilere başvururlar. İlk tedavi yöntemi olarak tüp bebek tedavisi gelir. Ve tüp bebek tedavisi oldukça gelişmiş ve de etkili bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi içerisinde bazı uygulamalar tedavinin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Önemli uygulama yöntemlerinden biri olan embryo glue uygulaması son derece başarılı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Embryo glue, bilinen herhangi bir riski olmayan uygulamalardandır. Araştırmalar sonucunda, düşük riskini ya da hamilelik komplikasyonlarını artırmadığı sonucu elde edilmiştir. Şimdi sizlere embriyo glue hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Embriyo Yapıştırıcı Nedir?

Tüp bebek tedavilerinde kullanılan bir yöntem olan embryo glue, embriyoların anne adayının rahmine transferiden önce bırakıldığı hyaluronan adındaki madde ile zenginleştirilmiş bir tür sıvı embriyo kültürü ortamıdır.

Hyaluronan, vücuttaki tüm dokularda bulunan doğal bir karbonhidrattır. Embriyo içeride sağlıklı şekilde gelişmek için karbonhidrat, aminoasit ve protein açısından zengin bir ortama ihtiyaç duyar. Ayrıca embryo glue, embriyonun rahim içinde hareket yeteneğini azalttığı için embriyo yapıştırıcısı olarak da isimlendirilir.

Embriyo Yapıştırıcı Nasıl ve Kimlerde Kullanılır?

Embriyo yapıştırıcı uygulaması şu şekilde yapılır:

·         Embriyolar 3-5 gün laboratuvar ortamında geliştirildikten sonra embriyo transferi için en uygun olanı seçilir.

·         Transfer için seçilen en uygun embriyolar embryo glue içine alınır.

·         Embriyolar yaklaşık 30 dakika bu ortamda bekletilir.

·         Bekletildikten sonra embriyolar kültür kabından alınır ve katetere (ince bir tüp) çekilir.

·         Kateter daha sonra ultrason rehberliğinde rahim ağzından geçirilir ve embriyolar rahme transfer edilir.

Embriyo yapıştırıcı yöntemi tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı yaşayan anne adaylarında,

35 yaş üzerinde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde, yumurta veya sperme bağlı embriyo kalitesinin pek iyi olmadığı durumlarda kullanılmaktadır.

Embriyo Yapıştırma İşleminde Başarı Oranı Yüksek Midir?

Embriyo yapıştırıcı, son 10 yıldır tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmak amacı ile çok sık kullanılan uygulamalardandır. Uzmanlar, ilk başta embriyo yapıştırıcının etkinliği konusunda pek emin değillerdi. Ancak son yıllarda, yapılan bilimsel araştırmalar sonucu embriyo yapıştırıcının etkinliği gözlemlendi. Günümüzde, embriyo yapıştırıcı çeşitli tüp bebek merkezleri tarafından uygulanmaktadır. Hüma Tüp Bebek Merkezi de bu merkezlerden biridir.

Yüksek hyaluronan konsantrasyonu embriyo yapıştırıcısını rahimdeki sıvıların dokusuna benzer şekilde yoğunlaştırır ve böylece bu sıvılarının daha iyi karışımı embriyonun hareket kabiliyetini en aza indirir. Ek olarak hyaluronan rahmin iç duvarı ve embriyonun yüzeyindeki möleküllere bağlanarak embriyo-rahim iç duvarı arasında köprü işlevi görür. Bu şekilde embriyonun rahme tutunmasına yardımcı olur.

Embriyo glue yöntemini ele alarak sizlere bu konuda bilgiler vermeyi hedefledik. Bu yöntemin nasıl uygulandığını ve başarı oranından bahsettik.


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör