Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
Mikroçip

Sperm canlılığı, miktarı, sayısı ve yapısal kalitesinin düşük olduğu hastalarda ‘’Çip bebek yöntemi’’ olarak da bilinen mikroakışkan teknolojisi ile en iyi kalitede sperm hücrelerinin rahim içerisindeki doğal ortama benzer bir biçimde aralarında yarışıp seçilime uğrayarak ayıklanması sağlanır ve tüp bebek tedavisinde ICSI olarak tanımlanan uygulama ile yumurta hücresi içerisine mikroenjeksiyon yöntemi ile bırakılır.

Bu yöntemde sperm hücreleri santrifüj (çöktürme),vorteks (yüksek titreşim ile karıştırma) ya da pipet ile karıştırma gibi sperm hücrelerine fiziksel olarak zarar verebilecek teknikler uygulanmadığı için hücre hasarı oluşturulmadan en iyi yapısal forma, genetiğe ve fizyolojiye sahip sperm hücreleri seçilir.

Sperm hücreleri klasik hazırlama yöntemlerinde yıkama, yüzdürme, gradient (derecelendirme), santrifüjleme (yüksek devirlerde çöktürme) gibi işlemler atlanarak manipulasyona maruz bırakılmadan daha kısa sürede hazırlanırlar. Böylece DNA kalitesi ve fizyolojik olarak en iyi kalitede sperm hücreleri kendi kendine seçilmiş olur ve bu ön elemeden geçen sperm hücreleri mikroskop altında tekrar bir elemeden geçirilerek mükemmel kalitede sperm hücreleri mikroenjeksiyon için kullanılır.

Yukarıda belirtilen klasik hazırlama yöntemleri sperm hücrelerinde oksidatif stres olarak bilinen solunum stresine girmelerine neden olur ve bu durum sağlıklı sperm hücrelerinde de DNA hasarına neden olabildiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

En iyi kalitede olduğu bilimsel verilerle de kanıtlanmış sperm hücreleri ile daha iyi kalitede embriyo elde edilmeye çalışılır ve böylece implantasyon (tutunma) ve gelişme potansiyeli en yüksek olan embriyolar elde edilir.

Mikroçip teknolojisi ile erkek bireylerden alınan emen örneklerinde ortalama toplam hareketlilik 1,7 kat artış göstermiştir.

Bu yöntemle elde edilen sperm hücreleri klasik hazırlama yöntemlerine göre 3 kat daha hızlı bulunmuştur ve ileri hareketli sperm hücreleri de 3,8 kat artış göstermiştir.

Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör