Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
Vajinismus
Vajinismus nedir?
Vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı veya imkansız hale gelmesine verilen addır. Bu istem dışı vajina refleksi, cinsel ilişki esnasında, tamponla, doktor muayenesi ve kendi parmağı ile bile tetiklenebilir. Oluşan spazm, vajina girişini kapatarak cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. Devam edilmesi halinde ağrıya neden olur. Ayrıca vücudun diğer kas guruplarında da spazmlar oluşturarak bazen soluk almada dahi zorluk yaşatabilir. Olayın bitmesiyle ile birlikte kaslar gevşeyerek eski normal duruma geri döner. Kadınlarda vajinismus değişik formlarda görülebilir. Bazıları sadece cinsel ilişki esnasında oluşur; ancak doktor muayenesi ve tampon koyma esnasında sorun yaşamazlar. Bazıları hiçbir nesnenin girişine izin vermezler. Bazıları ise kısmen penis girişine izin verir; ancak ilişki ağrılı olur.

Hastaları tüp bebek tedavisiyle nasıl bebek sahibi olabilir?
Vajinismus hastaları cinsel birleşmeyi gerçekleştiremedikleri için, erkeğin spermleri kadının yumurtalarıyla doğal yolla birleşememektedir. Vajinismus sebebiyle doktora başvuran kişilerin kısırlığa sebep olan başka bir sağlık sorunları yoksa rutin tüp bebek uygulamalarında olduğu gibi kadının yumurtaları ve erkeğin spermleri vücut dışına alınır. Bu üreme hücreleri laboratuar ortamında çeşitli tıbbi uygulamalardan geçirilir, en sağlıklı ve canlı olanlar seçilir.  Bunlar bir araya getirilir ve elde edilen en canlı, en sağlıklı, en kaliteli embriyolar, belirlenen günde anne adayının rahmine yerleştirilir. embriyo transferinden 12 gün sonra da yine tüp bebek merkezine gidilir ve kanda gebelik testi yapılarak tedavinin başarılı olup olmadığı anlaşılır.
Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör