Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
KALSİYUM İYONOFOR TEDAVİSİ

Kalsiyum iyonofor tedavisi, sağlıklı bir döllenme gerçekleştirilmesini sağlamak ve yüksek gebelik oranı elde etmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sağlıklı bir döllenmeden bahsedebilmek için spermin yumurtanın içine girdiğinde baş kısmındaki enzimi yumurtanın içine bırakması ile içerideki kalsiyum miktarının artması gerekmektedir.

Spermin içinde bulunan folfolipaz C maddesi miktarı az ise yumurta döllenemez çünkü fosfolipaz olmadan yumurtanın içindeki kalsiyum oranı yükselmez.

Kalsiyum iyonofor tedavisi, yumurta içindeki kalsiyum miktarının yükselmesini sağlayan bir uygulamadır. Kalsiyum iyonofor uygulamasında, ilk olarak yumurta ve sperm mikro enjeksiyon işlemi ile döllenir.  Bu işlemin ardından yumurtalar kalsiyum iyonofor içinde birkaç dakika bekletilir.  Buradaki temel amaç, yumurtada artması gereken kalsiyum düzeyinin artırılmasını sağlamaktır. Yani kalsiyum iyonofor tedavisi, yumurtada başlaması gereken reaksiyonlara destek olarak yumurtanın döllenmesine yardımcı olur. Peki, kalsiyum iyonofor tedavisi nedir ve kimlere uygulanır? Şimdi sizler için tüm bu sorulara yanıt vereceğiz.

Kalsiyum İyonofor Nedir? Kimlere Uygulanır?

Kalsiyum iyonofor tedavisini, yumurta içindeki kalsiyum miktarının artırılmasını sağlayan bir uygulama olarak tanımlamak mümkündür. Bu tedavi yöntemi genellikle aşağıda sıralayacağımız kişilere uygulanmaktadır. Bu kişiler;

·         Ard arda döllenme problemi ile karşılaşılan bireylere

·         Çok az düzeyde yumurta veya sperm elde edilmesi halinde

·         Mikro-enjeksiyon tedavisi ile hiç döllenme elde edilemeyen durumlarda

·         Spermlerin tamamının “globosperm” olan hastalarda

Kalsiyum iyonofor tedavisi uygulanır.

Kimlerde Kalsiyum İyonofor İle Döllenme Gerçekleştirilir?

Tüp bebek tedavisi sırasında döllenme adımının gerçekleşmemesi sebebiyle embriyo transferi yapılamayan durumlarda, kalsiyum iyonofor kullanarak yumurtaların aktivasyonu ve döllenmenin gerçekleşmesi hedeflenir. Böylece kalsiyum iyonofor tedavisi uygulanır. Bu tedavi yöntemi ile döllenmeme problemi yaşayan çiftlerde döllenmeme sorunu giderilebilir ve tedavi uygulanabilir. Yumurta ve spermin çok az miktarda elde edilmesi sonucu sorun yaşayan çiftlerde de bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kalsiyum iyonofor tedavi yöntemi ile döllenme gerçekleştirilir ve yüksek gebelik oranı elde edilir.

Bu yazımızda sizlerle kalsiyum iyonofor tedavisi nedir, bu tedavi yöntemi kimlere uygulanır ve de tedavi sonucu döllenme kimlerde gerçekleşir tüm bu soruların yanıtlarını sizler için verdik.

İlginizi çekebilir: Kısırlık (infertilite) nedir, belirtileri nelerdir, nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör