Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
Kısırlık (infertilite) Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Bir Tedavi Yöntemi Uygulanır?

Kısırlık ya da tıp literatüründeki adı ile infertilite dünya üzerinde yaşayan milyonlarca insanı etkileyen en önemli sağlık problemlerinden biridir. Kadınlarda ve erkeklerde  görülebilen bir sağlık problemi olmasının yanı sıra  günümüzde çocuk sahibi olamayan çift sayısı oldukça fazladır. Yapılan araştırmalara göre bir yıl boyunca korumasız bir şekilde cinsel ilişkiye giren çiftlerden %10 – 15 ‘i çocuk sahibi olamamaktadır.

Yazımızda dünyanın en önemli sağlık problemlerinden biri olan kısırlık hakkında; kısırlık nedir, kısırlık belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi yöntemi uygulanır soruları hakkında kısa cevaplar vermeye çalışacağız. 

Kısırlık(infertilite) nedir?

Dünya Sağlık Örgütü ‘nün tanımına göre kısırlık; “Cinsel yönden aktif olan ve doğum kontrol yöntemi uygulamadan korumasız olarak ilişkiye giren çiftin, bir yıllık süre içerisinde gebelik elde edememesi.” durumudur. Yani tam olarak kısırlıktan söz edebilmek için çiftlerin bir yıl süre boyunca korumasız ilişki yaşaması ve gebelik elde edememesi gerekmektedir. Kısırlık dünya nüfusunun %25 ini etkileyen önemli sağlık problemlerinden biridir. Yapılan araştırmalarda kadına ya da erkeğe bağlı olarak görülebilmektedir.

Kısırlığın belirtileri nelerdir?

Hem erkekler hem de kadınlar için kısırlığın en önemli belirtisi bir yıl süreyle korumasız cinsel ilişki yaşandığı halde gebelik sağlanamamasıdır. Ancak kadınlarda ve erkeklerde görülen bazı belirtiler kısırlık belirtisi olarak görülebilir ve buna göre muayene yapılması gerekebilir.

 Kadınlarda kısırlık;

-          Regl dönemi döngüsündeki dengesizlikler belirti olarak kabul edilebilir. 35 günden daha uzun ya da 21 günden daha kısa aralıklarla regl oluyorsanız mutlaka bir uzman ile görüşmelisiniz.

-          Eğer 30’lu yaşlarında ve daha genç yaşlardaysanız 1 yıl içerisinde hamile kalınması beklenir.

-          35’li 40’lı yaşlarındaysanız ise 6 ay içerisinde hamilelik beklenir. 6 ay içerisinde gebelik gerçekleşmezse doktora gitmenizde fayda var.

Erkeklerde kısırlık ise;

-          Cinsel fonksiyon bozuklukları kısırlık belirtisi olarak kabul edilir. Örneği; iktidarsızlık, boşalma da zorlanma gibi.

-          Cinsel ilişki sırasında acı, şişme ya da testis bölgesinde bulunan yumru da kısırlık belirtisi olabilir.

-          Erkeklerde kısırlık çoğu zaman hormonal bozukluklardan da kaynaklanabilir.

Bütün bu belirtiler tam anlamıyla kısırlığın sebebi olmasa da etkileyen faktörler arasında gösterilmektedir ve kısırlığın belirtileri olabilir.

Kısırlıkta nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?

Kısırlığın oluşmasında farklı birçok neden olabilir. Bu yüzden öncelikle hem kısırlığın nedenleri araştırılır. Saptanan nedene göre farklı tedavi yöntemleri denenir. Uygulanan tedavi yöntemlerinden bazıları ise şunlardır;

-          Tüp Bebek Tedavisi

-          Aşılama

-          Mikroenjeksiyon

Tüp bebek tedavisi diğer tedavi yöntemleri arasında en çok bilinen ve en sık tercih edilen, etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.

Hüma Tüp Bebek Merkezi ekibi olarak yazımızda kısırlık (infertilite) nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır konuları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Kısırlık ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da merak ettiklerinizi sormak için bize sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. 


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör