Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
VAJİNİSMUS NEDİR VE NEDEN OLUR? VAJİNİSMUS NASIL TEŞHİS EDİLİR? VAJİNİSMUS TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR? VAJİNİSMUSTA TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu ortaya çıkan cinsel işlev bozukluğu olarak tanımlanabilir. Vajinismus çiftler için son derece zorlayıcı olabilir. Temelde fiziksel bir durum gibi görünse de vajinismusa eşlik eden pek çok psikolojik durum söz konusudur. Vajinismusta tüp bebek tedavisi çiftlerin sıklıkla başvurduğu durumlar arasında yer alır. Tüp bebek tedavisi ve vajinismus detaylarına yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Vajinismus Nedir ve Neden Olur?

Vajinismus, kadının cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen vajinadaki kaslarının kendi kontrolü dışında kasılması sonucu sağlıklı bir şekilde cinsel ilişki sürdürememesine neden olan problemdir. Vajinanın dar ya da küçük olmasından etkilenmeyen bu durum yalnızca ilişki sırasında vajinanın istemsizce kasılmasıyla açıklanabilir. Son derece esnek ve kaslı bir yapıya sahip olan vajinadaki kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılarak ve daralarak cinsel ilişkiye engel olur. İstemsiz kasılmalar yalnızca vajinada görülebildiği gibi vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir.  Vajinismusa sahip olan kadınlar ilişki sırasında sıklıkla bacaklarını sımsıkı kapatarak ilişkiye engel olur. Bu durum aynı zamanda ilişki sırasında aşırı düzeyde ağrı oluşumuna da neden olabilir.

Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Vajinismus genellikle psikolojik nedenlerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Cinsel birlikteliği ilk kez yaşayacak kadınlarda görülebildiği gibi aktif bir cinsel hayatı olan kadınlarda da görülebilmektedir. İlişkiye girmekten korkma, penisin vajinaya giriş anında duyulan aşırı ağrı ve penisin vajinaya girememesi vajinismusun en belirgin özellikleri arasında yer alır. Altta yatan nedenler farklı olsa da vajinismus tedavisinde en önemli aşama durumun doğru bir şekilde teşhis edilmesiyle başlar. Her ağrılı cinsel ilişki vajinismus olarak değerlendirilmez. Bu nedenle vajinismus teşhisi için ilk olarak hastanın detaylı öyküsü alınarak jinekolojik bir değerlendirme yapılır. Alanında uzman bir jinekolog tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu vajinismus teşhisi konulur.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Vajinismus tedavisi hastanın öyküsüne de bağlı olarak son derece kapsamlı bir süreci içine alır. Tedavi sürecinde çiftlerle yapılan ön görüşmede çiftlerin yaşadıkları ortam ve birbirleriyle olan ilişkileri gibi aile öyküleri sorulur. Bu değerlendirmelerin dışında hastaya jinekolojik bir muayene yapılarak anatomik veya enfeksiyonel durumlar gibi çeşitli faktörler araştırılır. Fiziksel muayene sonrasında çiftin içinde bulunduğu durum da göz önünde bulundurularak kişiye özel bir tedavi planı oluşturulur. Cinsel terapi de vajinismus tedavisinde sıklıkla kullanılan ve jinekolojik tedaviyi destekleyen bir tedavi yöntemidir.

Vajinismusta Tüp Bebek Tedavisi

Vajinismus problemi yaşayan kişiler cinsel birleşmeyi gerçekleştiremedikleri için erkeğin spermleri kadının yumurtalarıyla doğal yollarla bir araya gelememektedir. Vajinismus problemi yaşayan çiftlerin en büyük endişelerinden biri de bebek sahibi olamamaktır. Bu noktada karşımıza çıkan tüp bebek tedavisi vajinismus problemi yaşayan kişilerin bebek sahibi olabilmesi için en etkili seçeneklerden biridir. Vajinismus sebebiyle doktora başvuran kişilerin kısırlığa neden olabilecek herhangi bir sağlık problemleri yoksa rutin bir tüp bebek tedavisi ile kadının yumurtaları ve erkeğin spermleri vücut dışına alınarak sürece başlanır. Vajinismusta tüp bebek tedavisi ile alınan bu üreme hücreleri laboratuar ortamında çeşitli tıbbi uygulamalardan geçirilerek kaliteli olanları seçilir ve anne adayının rahmine yerleştirilir.  Bu transfer işleminden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılarak tedavinin başarılı olup olmadığı tespit edilir. Bu anlamda vajinismus problemi yaşayan kişiler için tüp bebek tedavisi bebek sahibi olabilmenin önünü açan bir tedavi yaklaşımıdır. Daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör