Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
CD 56 TESTİ NEDİR?

Kişilerde gebeliğin oluşmasını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de doğal öldürücü hücreler, kısaca NK olarak bilinen ve rahim içindeki oranları çeşitli sebeplerle değişmiş hücrelerin miktarıdır. NK hücreleri, gebeliğin oluşmasını olumsuz yönde etkiler. CD56 Testi, rahim iç tabakasındaki bu hücrelerin yoğunluğunun tespit edilmesini sağlayan test olarak karşımıza çıkar.

Doğal yolla oluşan gebeliklerde ve tüp bebek tedavilerinde oluşan embriyonun rahim içine yerleşmesi için çok sayıda mekanizma bir arada çalışır. Bağışıklık sisteminin gebelik için uygun bir düzeyde olması bu mekanizmalardan biridir. NK hücrelerinin miktarı embriyonun rahim içine yerleşmesini üzerinde etkili olan bir faktördür. NK hücrelerinin olması gerekenden az ya da çok olması embriyoların rahim içine yerleşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle CD56 Testi ile NK hücrelerinin miktarı tespit edilerek hastanın durumuna uygun tedavi planlaması yapılabilir.

CD56 Testi nedir, kimlere uygulanır ve nasıl yapılır sorularıyla tüm detaylarına yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

CD56 Testi Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavilerinden başarılı bir sonuç elde edilebilmesi için anne adaylarına pek çok test uygulanarak değerlerine bakılır. CD56 Testi de bunlardan biridir. Peki, CD56 Testi kimlere uygulanır?  CD56 Testi, önceki gebeliklerinde 2 ya da daha fazla ani düşüğü olan hastalara veya önceki tüp bebek tedavilerinde 4 ve üzeri kaliteli embriyo transferine rağmen gebeliğin oluşmadığı hastalara uygulanabilir. CD56 Testi ile NK hücrelerinin miktarı tespit edilmiş olur.

CD56 Testi Nasıl Yapılır?

CD56 Testi NK hücrelerinin miktarının belirlenmesi için yapılan bir testtir. Bu testi uygulamak için kana ya da rahim dokusuna bakılır. Bu noktada uzmanlar tarafından tercih edilen yaklaşım yapılacak değerlendirmenin dokudan alınan örnekler üzerinden yapılmasıdır.  CD56 Testi için adetin 21 ile 24. günleri arası rahim iç tabakasından anestezi eşliğinde doku alınır. Alınan doku üzerinden bir değerlendirme yapılarak sonuç elde edilir.

CD56 düzeyi yüksek saptanan hastalarda bu değişmiş hücre oranlarının normal seviyeye getirilmesi için bağışıklık sistemini dengede tutacak tedaviler uygulanır ve sistemde denge sağlandıktan sonra embriyo transferi daha etkili bir şekilde yapılabilir.  

NK Hücrelerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

NK hücreleri bağışıklık sistemini oluşturan önemli hücrelerden biridir. NK hücrelerinin bir dengede çalışması gerekir. NK hücreleri miktarındaki dengesizlik embriyonun rahim içinde tutunmasını engeller. Bu nedenle özellikle tüp bebek tedavisinde CD56 Testi ile miktarı saptanan NK hücreleri eğer istenilen miktarda değilse baskılanması gerekir. Gebeliğin ilk 3 ayına kadar embriyonun ve anne adayının sağlığı için NK hücreleri baskılayarak süreç ilerletilir.

Hüma Tüp Bebek ailesi olarak bu süreçte uzman kadromuz ve gelişmiş teknolojik sistemlerimiz ile yanınızda olmaya devam ediyoruz. Daha detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan uzmanlarımızı inceleyebilir ve bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

 


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör