Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
ZAYIF YUMURTALIK REZERVİ NEDİR?

Zayıf yumurtalık rezervi pek çok kadının duyduğu bir kavramdır. Peki zayıf yumurtalık rezervi nedir? Bu soruya verilebilecek en net tanım; yumurtalıklarda yer alan yumurta sayısındaki düşüklüğü ya da yumurta kalitesindeki zayıflık nedeniyle üreme potansiyelinin düşüklüğü, şeklindedir.

Sağlıklı bir gebelik sürecinin başlayabilmesi için kaliteli sperm ve yumurtanın bir araya gelmesi gerekir. Zayıf yumurtalık rezervi yumurta sayısındaki azalışı ifade eder ve doğal olarak gebelik süreci üzerinde etkili bir durum oluşturur. Zayıf yumurtalık rezervi hakkında detaylara yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Zayıf yumurtalık rezervi nedenleri nelerdir?

Kadınlarda yumurtalık gelişimi anne karnında başlar ve yumurtalıkların sayısı zaman içinde azalarak ilerler. Zayıf yumurtalık rezervi nedeni birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

·         Sigara ve alkol tüketimi

·         Yumurtalık torsiyonu

·         Kemoterapi yada radyoterapi gibi  tedavi süreçleri

·         Endometriozis

·         Yüksek vücut kitle endeksine bağlı over kisti

·         Bazı yumurtalık operasyonları

·         40 yaş üstü olmak

·         Ovulasyonu bastırma özelliği olan doğum kontrol hapları

·         Hormon dengesizlikleri

·         Stres ya da yorgunluk hissi, gibi durumlar zayıf yumurtalık rezervinin doğrudan ya da dolaylı sebepleri arasında yer alır.

Zayıf yumurtalık rezervinde tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Zayıf yumurtalık rezervi durumuna sahip olan kadınların bebek sahibi olabilmeleri için en etkili yöntem tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi, zayıf yumurtalık rezervi durumu için en hızlı ve güvenilir yöntemler arasında yer alır. Düşük yumurtalık rezervi yaşayanlar için tüp bebek tedavisinde en önemli nokta uygulanacak olan protokolün normal yumurtalık rezervine sahip kadınlardan farklı olmasıdır.  Yumurtaların daha sağlıklı ve etkili bir olgunlaşma süreci geçirmesi için gerekli destek sağlanmalıdır.

Uygulanan çeşitli protokoller sayesinde bu oran giderek artar.

Zayıf yumurtalık rezervi tedavisinde başarı oranı nasıl artırılır?

Zayıf yumurtalık rezervi durumu yaşayan ve tüp bebek denemelerine başlatan kişiler  tüp bebekte başarı oranını artıran nedenleri araştırırlar. Zayıf yumurtalık rezervi durumuna karşı başarıyı artırmak için yapılabilecekler;

·         Genellikle gonadotropin dozlarına tepki vermeyen zayıf yumurtalık rezervi olan kadınlarda günlük ve tam doz miktarında artış gösterilmelidir. mutlaka yükseltilmelidir. Ancak elbette bu durum tek başına yeterli değildir.

·         Daha önceki denemelerinde zayıf over yanıtı olan anne adayları için foliüler alımın iyileştirilmesine yönelik luteal aşamada FSH kullanılmalıdır.

·         LH dozları ile embriyoların transfer edilmesi sürecinde oositlerin kalitesinin arttırılması da sağlanmış olur.

·         Düşük yumurta rezervi sorunu olan kadınlarda ise orta luteal aşamasında görülen ve ardından adet dönemlerinde görülen düşük GnRH agonistleri uygulanabilir.

Hüma Tüp Bebek ailesi olarak alanında uzman kadromuz ile bu süreçte yanınızda olmaya devam ediyoruz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için sitemizde yer alan uzmanlarımızı inceleyebilir ve bizlere ulaşabilirsiniz.


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör