Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
Tüp Bebekte Sperm, Yumurta ve Embriyo Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Tüp bebek tedavisi, doğal yollardan çocuk sahibi olamayan kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir tedavi türü olarak bilinir. Genel olarak tüp bebek tedavisinde kadının yumurtalıklarının çok sayıda yumurta üretmesi için doğurganlık hormonu salgılanmasını sağlayan ilaçların kullanımı son derece önemlidir. Tüp bebek tedavisinde sperm dondurma güvenli mi ve yumurta dondurma güvenli mi gibi konular oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır.

 

Sperm kalitesi normal düzeyde olduğunda tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Bunun yanı sıra spermlerin sayısında ya da kalitesinde sorunlar varsa İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu tercih edilme oranı da oldukça yüksektir. Bu yöntemde tek bir sperm alınarak yumurtaya enjekte edilmektedir. Sperm dondurma güvenli mi ve yumurta dondurma güvenli midir? Hüma Tüp Bebek Merkezi olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

        

Yumurta dondurma güvenli midir?    

 

Yumurta dondurma, ilerde bebek sahibi olmayı düşünen kadınlar için doğurganlığı koruma yöntemleri arasında yer almaktadır. Yumurta dondurma sürecinde kadının yumurtalıklarından yumurtalar toplandıktan sonra bu yumurtalar dondurulur. Kullanılacağı zaman ise dondurulan yumurtalar çözdürülür ve doğurganlık tedavi sürecinde kullanılır.

 

Tüp bebek tedavisinin genelde güvenli olduğu kabul edilir. Bazı kadınlarda tedavi sürecinde kullanılan doğurganlık ilaçlarına bağlı olarak bazı yan etkiler görülebilir. Bu etkiler genelde hafif olmakla birlikte bazı vakalarda ovaryan hiperstimülasyon sendromu görülebilir. Bu sendrom ciddi bir rahatsızlık olduğu için belirtileri takip ederek sizde bunun semptomlarının kendinizde olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

 

Sperm dondurma güvenli midir?

 

Erkekler gelecek tedavilerde kullanılmak üzere spermlerinin dondurulmasını talep edebilir. Sperm dondurmada öncelikle spermlerinizin hastalıklara karşı tıbbi açıdan kontrolü sağlanır. Ardından spermlerinizi ne kadar saklamak istediğinize yönelik onay vermeniz gerekir.

 

Sperm dondurma işleminde spermler kriyoprotektant denilen koruyucu sıvı ile karıştırılır ve dondurulur. Spermler daha sonra hepsini aynı anda çözdürmemek için  istenilen sayıda taşıyıcı üzerinde dondurulabilir.Sperm dondurmak oldukça güvenli bir yöntemdir. Dondurulmuş spermler ile sahip olunan bebeklerde bir sorun görülmemektedir dondurulan spermlerin  %60 kadarı canlı olarak çözülmektedir.

 

Dondurulmuş embriyolar kullanılmadan önce nasıl bir süreç izlenir? 

 

Her kliniğin embriyo transferinde izlediği süreç farklılık gösterebilir. Embriyo transferinden önce düzenli yumurtlayıp yumurtlamadığınız gözlemlenir. Adet döngüleriniz düzenliyse doktorunuz doğurganlık ilaçlarına gerek kalmadan embriyoları rahminize yerleştirir. Bu durumda rahim iç zarınızı görüntülemek için ultrason kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yumurtlama zamanınızı kontrol etmek amacıyla idrar ya da kan testi yapılabilir. Bu sayede rahim iç zarınızın embriyonun tutunabilmesi için hazır olup olmadığı da tespit edilir.

 

Adet döngüleriniz düzenli değilse doktorunuz bazı doğurganlık ilaçları kullanmanızı tavsiye eder. Bu sayede rahim iç zarınız, embriyonun tutunmasına uygun hale gelir.

 

Hüma Tüp Bebek Merkezi olarak bu yazımızda sperm dondurma güvenli mi ve yumurta dondurma güvenli mi gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız; biz hizmet sunmaktır. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Kimlere Uygulanır, Süreç Nasıl İşler?


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör