Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
SPERM DONDURMA NEDİR?

Birçok cerrahi tedavi ya da hastalıklar kişilerin üreme işlevini geçici veya kalıcı olarak etkileyebilir. Kalıcı bir durumun söz konusu olduğu hallerde kısırlık meydana gelebilir. Günümüzde gelişen teknoloji hem kadın hem de erkek üreme sağlığı üzerinde son derece geliştirici sonuçlar ortaya koyar. Sperm dondurma işlemi de bunlardan biridir. Sperm dondurma işlemi, bireylerden alınan spermlerin toplanması ve uzun yıllar boyunca sağlıklı kalabilmesi için uygun soğuklukta bekletilmesini kapsayan işlemdir. Erkek bireyler için spermin dondurulması ve saklanması, doğurganlığın korunması noktasında oldukça önemli bir işleve sahiptir.

Sperm dondurma ve saklama teknikleri kapsamında semen örnekleri saklanarak, kişilerin gelecek zaman içinde bebek sahibi olması sağlanabilir. 1953 yılında geliştirilerek uygulanmaya başlanan sperm dondurma işlemi son derece başarılı bir şekilde gelişimine devam eder.

Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sperm dondurma işlemi için spermler, sıklıkla mastürbasyon yolu ile elde edilir. Elde edilen spermlerin yaklaşık 1 saat içinde laboratuvara ulaştırılması gerekir. Doğal yöntemlerle spermin elde edilemediği durumlarda cerrahi teknikler de kullanılabilir. Numune alımından en az 48 saat önce cinsel faaliyette bulunulmaması, en fazla sperm sayısının elde edilmesi için oldukça önemlidir.

Elde edilen spermlerin semen sıvısından ve sağlıksız sperm hücrelerinden ayrıştırılabilmesi için yıkama işlemi uygulanır. Spermlerin yıkanma işlemi, sperm için faydalı olan ve numuneyi döllenme için hazırlayan bir solüsyonla değiştirilmesi işlemini kapsar.

Sperm Dondurma İşlemi Hangi Koşullarda Uygulanır?

Verimli sperm hücrelerini kaybetme riski taşıyan tüm erkekler için sperm dondurma ve saklama işlemi uygulanabilir. Sperm dondurma işlemi:

·         Kanser tedavisine başlanmadan önce gelecekteki doğurganlıklarını kaybetmek istemeyen

·         Bebek sahibi olma isteğini gelecek yıllara ertelemek isteyen

·         Üreme sistemleri üzerinden herhangi bir ameliyat geçirecek olan

·         Kısırlık tedavisi gören, ancak ihtiyaç halinde semen örneği elde edilemeyen

·         Sperm hücrelerini başkaları için bağışlamak isteyen

kişilere uygulanabilir. Uygun koşullar altında saklanan spermler son derece başarılı sonuçlar verebilir.

Dondurulan Sperm Hücreleri Nasıl Saklanır?

Sperm dondurma işleminden sonra elde edilen sperm hücrelerinin nasıl saklanacağı da son derece merak edilir.

Prosedür için hazır olan spermler, küçük plastik tüpler içerisine yerleştirilir. Her bir tüp üzerinde kişinin özel kimlik numarası ve işlemin uygulandığı tarih yer alır. Sperm örnekleri -196 °C sıcaklıkta sıvı azotla doldurulmuş kriyojenik bir kapta saklanır. Uygun koşullarda saklanan spermler süresiz olarak canlılığını koruyabilir. Günümüze kadar spermlerin saklandığı en uzun süre 20 yıl olarak bilinir. Bu süre sonunda spermlerin çözüldükten sonra hareket ve canlılığını koruduğu gözlemlenmiştir. Ancak saklanan tüm spermlerin bu canlılığı koruyacağını söylemek mümkün değildir.

Hüma Tüp Bebek ailesi olarak gelişmiş teknolojik altyapımız ile sizlerin yanında olmaya devam ediyoruz. Detaylı bilgi için sitemizde yer uzmanlarımızı inceleyebilir ve bizlere ulaşabilirsiniz. 


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör