Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
SİGARANIN VE ALKOLÜN KADIN ÜREME SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ

İnsan üreme sağlığı alanında yapılan çalışmalar günlük hayatımızın bir parçası olarak kabul ettiğimiz alışkanlıklarımızın olumsuz etkilerini gözler önüne sermektedir. Üreme sağlığında sigara ve alkol kullanımı da son derece olumsuz sonuçlar doğuran etmenlerin başında gelmektedir. Sperm ve yumurta kalitesini artırabilmek için üreme sağlığında sigara ve alkol kullanımından uzak durulması gerekir. Kadın üreme sağlığında sigara ve alkol kullanımının etkilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Kadınlarda tüketilen alkol miktarı artıkça gebelik ihtimali de azalmaya başlar. Tüketilen alkol; yumurtlama sürecini, yumurtanın fallop tüplerinde taşınmasını ve embriyonun rahme sağlıklı bir şekilde tutunması üzerinde olumsuz etkiler bırakarak gebeliği önler.

Kadın üreme sağlığı üzerine etkili olan bir diğer nokta da sigara kullanımıdır. Sigara dumanı içinde birçok zararlı madde barındırır. Tüketilen sigara miktarı artıkça zarar verici etkilerin görülme olasılığı da artış gösterecektir. Üreme sağlığında sigara ve alkol tüketilmesi gebe kalma oranında azalmalara neden olur. Özellikle hamilelik sürecinde sigara tüketmeye devam eden kadınlarda dış gebelik görülme riski daha fazladır. Bununla birlikte içilen sigara miktarı tüp bebek başarısı üzerinde de etkilidir.

Sigara ve Alkolün Erkek Üreme Sağlığı Üzerine Etkileri

Üreme sağlığında sigara ve alkol kullanımı söz konusu olduğunda yalnızca kadınlardan bahsetmek yeterli değildir. Bu süreçte tüketilen sigara ve alkol erkek üreme sistemi için de olumsuz sonuçlar doğurabilir. Erkeklerde alkol tüketimi sperm sayısında ve normal yapıdaki sperm oranında azalmalara neden olur.  

Fazla miktarda sigara içen erkeklerde sperm kalitesinde bozulmalar görülür. Üreme sağlığında sigara ve alkol tüketimi normal yapıdaki spermlerin sayısı artmasına, sperm hareketliliğin azalmasına yol açar.

Kısırlık Tedavisi Görenlerde Sigara ve Alkolün Etkisi

Hem kadın hem de erkek üreme sağlığında sigara ve alkol tüketiminin neden olduğu olumsuz sonuçlar uzmanlar tarafından da desteklenmektedir. Kısırlık tedavisi görenler için bu durum daha fazla risk barındırır. Kısırlık tedavisi sürecinde başarı elde edebilmek ve sürecin sağlıklı bir gebelikle sonuçlanabilmesi için sigara ve alkol kullanımından uzak durulmalıdır.

Hüma Tüp Bebek ailesi olarak bu süreçte uzman kadromuz ile yanınızda olmaya devam ediyoruz. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.  

İlginizi çekebilir: Başarısız Tüp Bebek Sonrası Süreç Ve Başarıyı Etkileyen Faktörler


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör