Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
RAHİMDE SIVI BİRİKMESİ NEDİR?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin denemelerinden başarılı sonuç elde etmelerini etkileyen fizyolojik ya da psikolojik pek çok faktör vardır. Rahimde sıvı birikmesi de bu faktörlerden biridir. Rahimde sıvı birikmesi tüplerin sıvıyla dolarak tıkalı olması sebebiyle kadınların gebelik şansını azaltır. Kadının üreme organı olan rahmin iki kenarında yumurtaların geçişini sağlayan fallop tüpleri yer alır. Bu tüpler yumurtaların rahme ulaşmasını ile görevlidir. Herhangi bir durum nedeniyle fallop tüplerinin tıkanması rahimde sıvı birikmesine neden olur. 

Rahimde Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Rahimde sıvı birikmesi nedenleri de sıkça merak edilen konular arasında yer alır. Normal şartlar altında yumurta kanallarında üretilen salgı, kanalın içinden geçerek tüplerin açık kısmından karın boşluğuna akar. Bu kanalların kapalı olduğu durumlarda ise salgı ters tarafa doğru ilerleyerek rahim içinde birikir. Rahimde sıvı birikmesini etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörler:

·         Tüplerin doğuştan yapışık olması: Bazı kadınlarda fallop tüpleri doğuştan yapışık olarak gelir. Bu durumda rahimdeki kanallara sıvı dolması söz konusudur.

·         Önceden geçirilmiş cerrahi operasyonlar: Endometriozis gibi üreme kanallarında yapışma ve tıkanıklığa yol açan hastalıklardan dolayı geçirilmiş olan cerrahi işlemler rahimde sıvı birikmesi durumuna neden olabilir.  

·         Enfeksiyonlar: Cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlar, tüplerin tıkanmasına neden olabilir.  

·         Hastanın geçmiş hastalıkları: Kolon kanseri, tüberküloz ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklar, rahim kanalların tıkanmasına neden olabilir.

·         Kürtaj: Daha önceden yaşanmış bir kürtaj işlemi, kanal tıkanıklığına yol açabilir.

Rahimde Sıvı Birikmesi Belirtileri Nelerdir?

Rahimde sıvı birikmesi, çeşitli belirtilerle kendini gösterirken ortaya çıkan belirtiler her kadın için aynı şekilde geçerli olmayabilir. Bazı kadınlarda gebelik oluşmamasının nedenleri araştırılırken doktor tarafından teşhis koyulurken bazı kadınlarda dönemsel belirtilerle kendini gösterebilir. Rahimde sıvı birikmesi belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

·         Cinsel ilişki sırasında kasıklarda yaşanan şiddetli ağrı

·         Pembe renkli ve sulu akıntı

·         Kasık bölgesinde baskı hissi

Rahimde sıvı birikmesi belirtileri çoğu zaman başka rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Fakat kasıkta baskı veya ağrı hissedilmesi, vajinal ağrılardan farklı seyreder ve teşhis için bu ayrımın iyi yapılması son derece önemlidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Rahimde sıvı birikmesi tedavisinde tıkanlık durumunun erken teşhis edilmesi son derece önemlidir. Durum böyle ise hastaya uygun bir antibiyotik tedavisi ile sürece başlanabilir.

Rahimde sıvı birikmesi tanısının hamile kalamama durumu yaşanması sonrasında konulması halinde laparoskopi yöntemi ile tıkalı tüp alınabilir. Tıkalı tüpün alınması için hasta çok yönlü bir değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonuçları doğrultusunda hastanın durumu ve istekleri göz önüne alınarak tedavi şekline hasta ile birlikte karar verilmesi de süreç için son derece önemlidir.

Hüma Tüp Bebek ailesi olarak bu süreçte uzman ekibimiz ile birlikte yanınızda olmaya devam ediyoruz. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.


İlginizi çekebilir:  Polikistik Over Sendromu Nedir? Polikistik Over Sendromu Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör