Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
PRP İLE YUMURTALIK GENÇLEŞTİRME NEDİR? NASIL YAPILIR? KİMLERE UYGULANIR? PRP SONRASI TAKİP

Platelet rich plasma, kelimelerinin baş harflerinden oluşan PRP, son yıllarda pek çok hastalığa çözüm sunmaktadır. Prp, ameliyatsız bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prp genellikle kas-iskelet sistemi hastalıklarında yani burkulma, bağlarda yırtılma gibi rahatsızlıkların iyileşmesini sağlamak için kullanılır. Bunların dışında kısırlık tedavilerinde,

yumurtalık gençleştirme tedavilerinde ve benzer pek çok rahatsızlıkta tedavi şekli olarak kullanılır. İşte Prp hakkındaki her şey.

Prp Nedir Prp İle Yumurta Gençleştirme Nedir?

Prp ile yumurta gençleştirmede amaç, çocuk sahibi olmak isteyen ancak bunu doğal yollar ile bir türlü gerçekleştirememiş bireylerin, uyuyan yumurtalarına işlevsellik kazandırmaktır. Prp uygulaması, menopoz problemi ile karşı karşıya kalmış kişilerde ya da yumurta yetersizliği yaşayan bireylerde kullanılabilir.

Tüp bebek tedavisi günümüzde pek çok gelişme ile birlikte oldukça başarılı sonuçlar meydana getirmiştir. Tüp bebek tedavisinde, rahim zarında kalınlaşmanın sağlanmasında ve yumurta kalitesinin artırılmasında, prp tedavisinin başarıyı artırdığını göstermiştir.

Prp ile yumurta gençleştirme kişinin kendi kanından elde edilen kan ürünü enjeksiyonu ile yumurtalıkların harekete geçmesini sağlamaktadır. Yani PRP ve tüp bebek uygulaması ile gebeliğin gerçekleşme ihtimali artmaktadır. Hatta prp tedavisi ile normal şartlarda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin gebe kalma olasılığı çok az iken  gebelik şansı düşük olan çiftlerin gebelik şansı yükselmektedir.

Prp İle Yumurta Gençleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Prp ile yumurta gençleştirme işlemi 2 adımda uygulanır.

1. PRP'nin Hazırlanması Aşamasıdır:

 Öncelikle hastanın kanı kan içinde pıhtılaşma önleyici bulunan bir tüpe alınır. Daha sonra tüp santrifüj adı verilen bir cihaza yerleştirilir. Bu cihaz hızlıca dönerek kanın bileşenlerine ayrılmasını sağlamaktadır. Bu işlem sonucunda beyaz kan hücreleri ve trombositler, santrifüjleme yolu ile kırmızı kan hücrelerinden ve serumdan ayrılır. Ve sonucunda kan üç katmana ayrılır. Bu katmanlar; alt, üst ve orta katmanlardır.

Üst ve orta tabakalar boş bir steril tüpe konulur ve tekrar santrifüj işlemi uygulanır. Üst üçte ikilik kısmı atılır, dipte kalan kısmı karıştırılarak homojenize edilir. Böylece tedavide kullanılacak PRP kullanım için hazır, diyebiliriz.

2. PRP Enjeksiyonu Aşaması : Bir sonraki aşama, elde edilen PRP'nin yumurtalıklara enjekte edilmesi aşamasıdır. Bu işlem transvajinal ultrason kılavuzluğunda gerçekleştirilir. İşlem uygulanırken hastanın ağrı veya acı çekmemesi için propofol adlı bir anestezik ajanla sedasyon altında gerçekleştirilir.

Prp İle Yumurta Gençleştirme İşlemi Kimlere Uygulanır?

Prp ile yumurta gençleştirme işlemi ihtiyacı olan pek çok kişiye uygulanabilir. Örneğin;

·         Çocuk sahibi olmak isteyen ancak bir türlü başarılı sonuca ulaşamayan kişilere uygulanır.

·         Anne baba olmak isteyen bireylerin daha önceden çok kez tüp bebek tedavisi almış ve başarısız olmuş hastalara uygulanır.

·         Kadınlarda doğum için,  rahim zarının yeterince kalınlaşmadığı hastalara uygulanır.

·         Yumurtalıklarında çok ciddi derecede sorun olmayan hastalara uygulanır.

·         İleri yaşa sahip olan ve yumurtalık rezervleri çok azalmış hastalara uygulanır.

·  Yaşı itibarı ile menopoz döneminde olan, fakat yumurtalık fonksiyonunu yeniden başlatmak, yumurtalıklara işlev kazandırmak amaçlanan kadınlar için uygundur.

·         35 yaş ve üzerindeki bireylerden kısırlık problemine sahip olan kişilere uygulanır.

 

Prp İle Yumurta Gençleştirme İşlemi Sonrası Takip

Prp sonrasında doktorlar adetin 2. ya da 3. Günlerinde hastayı arasında kontrole çağırır. Hastanın kan değerlerini, hormon seviyelerini değerlendirir. PRP işleminin başarılı sonuç vermesi için doktor kontrollerinin aksatılmaması ve doktorun önerilerine harfiyen uyulması gereklidir.

Bu yazımızda prp ile yumurta gençleştirme tedavilerini ele aladık. Sizleri prp hakkında bilgilendirerek prp ile yumurta gençleştirme nasıl yapılır? Prp ile yumurta gençleştirme kimlere uygulanır? Ve prp sonrası takip nasıl gerçekleştirilir tüm bu soruların cevaplarını verdik. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yumurta Toplama İşlemi Nedir? Ağrılı Bir İşlem Midir?

 


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör