Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
OVARYAN HİPERSTİMÜLASYON SENDROMU (OHSS) NEDİR?

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların uyarılması aşaması, sürecin önemli bir aşamasıdır. Ovaryan Hiperstimülasyon sendromu (OHSS), yumurtalıkların uyarılması aşamasında hormon ilaçlarının yumurtalıkları fazla miktarda uyarması sonucu kişilerde ortaya çıkan duruma verilen isimdir. Diğer bir değişle; Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu yumurtalıkların aşırı uyarılması sonucu oluşan bir yan etkidir. Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu kişilerde hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç şekilde ortaya çıkmaktadır.

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu hakkında detaylara yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

OHSS Belirtileri Nelerdir?

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu durumu yumurta olgunlaştırma iğnesi yapıldıktan sonraki 3 ile 16 gün içinde ortaya çıkabilir. Yumurtalar aşırı uyarılmanın etkisiyle alt karın bölgesinde ağrı görülebilir. Bu noktada hafif ve orta düzeydeki hastalardan, belirli süre aşırı fiziksel aktiviteden ve cinsel ilişkiden uzak durması istenebilir.  Ortaya çıkan bu ağrı durumunda kişinin dinlenmesi, bol sıvı alması ve beslenme düzenine dikkat etmesi ağrının şiddetinin azalmasını sağlayacaktır.

Hafif ve Orta Şiddetli OHSS de görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

·         Bulantı -kusma

·         Hafif ve orta derecede karın ağrısı

·         İshal

·         Karında şişkinlik ve karın çevresi genişliğinde artış

·         Yumurtalık bölgesinde hassasiyet

·         Hızlı kilo alımı

Tüp Bebek Tedavisinde OHSS Sendromu Nedir?

Tüp bebek tedavisinde Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu, yumurta gelişimi için folikül uyarıcı hormon (FSH) tedavisi yapılan kadınlarda ortaya çıkmaktadır.  Bu durumda bazı hastalar, verilen ilaç ve doza aşırı derecede tepki gösterebilir. Aşırı uyarılmış olan bu yumurtalıklardan gelen yüksek hormon seviyeleri sebebiyle uyarılma işlemini takip eden iki hafta içinde bazı yan etkiler oluşabilir.  Bu yan etki ve belirtilerin tümüne " Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu" (Yumurtalık hiperstimulasyon sendromu-OHSS) denilmektedir.

OHSS, yumurtalıkların uyarıldığı "ovulasyon induksiyonu" işleminin gerçekleştirildiği ve yumurtaların oluşmasının ardından yapay döllenme uygulaması gerçekleştirilmiş kişilerde görülebilir. Fakat daha çok yumurta oluşumunu sağlamak için yumurtalıkların yüksek dozda uyarıldığı Tüp bebek tedavisinde bu durum ile daha sık karşılaşılır.

Yumurtalıkların uyarılma işlemi gerçekleştirildiği tüp bebek tedavisinde olan hastaların hemen hemen hepsi  küçük de olsa OHSS belirtileri yaşayabilir. Fakat bu hastaların büyük bir bölümünde bu belirtiler normal yaşamı sekteye uğratmayacak düzeyde kontrol altına alınabilir.

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu Daha Çok Kimlerde Görülür?

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromunun kimlerde görülebileceği de merak edilen konular arasında yer alır. Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu; Polikistik Over Sendromu olan kişilerde, yumurta rezervi çok düşük ya da çok yüksek hastalarda, genç ve zayıf kişilerde ve öyküsünde daha önce OHSS görülen hastalarda bu durumun görülme riski daha fazladır.

OHSS Tedavisi Nedir?

OHSS tedavisisinde öncelikli olan OHSS gelişmeden durumun öngörülmesi ve uygun planlamaların yapılmasını kapsar. Öngörülememe durumunda OHSS ile karşılaşılan hastalarda ilaçla tedavi ve cerrahi tedavi olmak üzere 2 tedavi yöntemi vardır. İlaçla OHSS tedavisinde en önemli nokta damar içindeki sıvıyı yerine koymaktır. Vücuda sıvı ve protein takviyesi amacıyla damar yolu açılır. Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromunda en büyük risk kanın pıhtılaşmasıdır. Bu nedenle kanın aşırı pıhtılaşmasını engellemek amacıyla heparin enjeksiyonu yapılır. Tedavi sürecinde elektrolit ve sıvı dengesinin takibi için günlük kan testleri gerçekleştirilir.

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromunda hastaların büyük çoğunluğunda uygulanan bu tedaviyi takip eden birkaç gün içerisinde gözle görülür iyileşmeler yaşanır.

Hüma Tüp Bebek alanında uzman kadrosuyla tüp bebek sürecinde yanınızda olmaya devam ediyor. Aklınıza takılan tüm sorularınız için sitemizde yer alan uzmanlarımızı inceleyerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginiz çekebilir: Polikistik Over Sendromu Nedir?


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör