Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
MİNİ IVF NEDİR? KİMLERE UYGULANIR? MİNİ IVF TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR NELERDİR?

Son dönemlerde özellikle rezervi düşük olan hastalardan elde edilen yumurta kalitesinin daha düşük, embriyoda genetik problemlerin ise daha yüksek oranda olduğu ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda daha az ilaç ile daha kaliteli yumurta elde ederek az sayıda fakat daha kaliteli embriyo oluşturmak hedeflenmiştir. Mini IVF, günlük iğneler ve yüksek dozda ilaç kullanımı ile gerçekleştirilmiş bilinen tüp bebek uygulamalarının aksine basitleştirilmiş tüp bebek uygulaması olarak karşımıza çıkar. Özellikle yumurta sayısı az ya da ileri yaştaki hastalarda başarı oranları klasik tedavilere oranla daha yüksektir. Mini IVF nedir, kimlere uygulanır ve tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir? soruları ve tüm detayları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.


Mini IVF nedir?

Mini IVF, daha düşük dozda ilaç kullanılarak daha az sayıda fakat daha kaliteli yumurta geliştirilmesini sağlayan tüp bebek uygulamasıdır. Bu yöntem ile geliştirilen yumurtalar alınır ve mikroenjeksiyon tekniği uygulanarak döllenme gerçekleştirilir. Döllenme sonrasında oluşan embriyoların tutunma olasılığının daha yüksek olduğu varsayılarak hastaya transfer edilir.

Mini IVF tedavisi ile daha az ilaç kullanımı, daha az maliyet ve daha az zaman harcanması gibi avantajlarının yanı sıra yumurta sayısı az olan ve yaşı ilerleyen hastalarda başarı oranları yüksek sonuçlar elde edilebilir.

Mini IVF kimlere uygulanır?

Doğal yollarla gebelik oluşmadığı durumlarda;

  • Hormon ilaçlarını daha az kullanmak isteyen,

  • OHSS (yumurtalıkların aşırı uyarılması) gelişme riski taşıyan,

  • Tüp bebek tedavisinde günlük enjeksiyon sürecinden kaygı duyan,

  • Fallop tüplerinde problem yaşayan ve 35 yaşından küçük olan,

  • Tedavi ile birlikte artırılamayan düşük yumurta rezervi bulunan,

  • Klasik tedaviye göre daha ekonomik bir çözüm arayan, 

  • Birçok kez tüp bebek denemesi yapılmış fakat bir sonuç elde edememiş kişiler ve

  • Çoklu gebelik ihtimalini azaltmak isteyen kadınlara Mini IVF tedavisi uygulanabilir. 

Bununla birlikte bir uzman tarafından, kişilerin hastalık öyküsünü dinlenerek, beklentileri analiz edilerek ve sağlık kontrolleri detaylı bir şekilde gerçekleştirilerek tedavi planı yapılmalıdır.  

Mini IVF tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Mini IVF tedavisi yumurta sayısını artırmak ve geliştirmek için çok az ilaç kullanılan ya da hiç ilaç kullanmadan yapılan bir tüp bebek türüdür. Standart tüp bebek tedavilerinde yumurta çoğaltmak için 8-10 gün boyunca hormon enjeksiyonları yapılırken Mini IVF yönteminde ise bu ilaçlar kullanılmaz. Bunların yerine ağızdan alınan tabletler ile çok düşük doz hormon enjeksiyonları kullanılır. Doğal tüp bebek yöntemi olan Mini IVF ile en az miktarda ilaç kullanarak en kaliteli yumurtaların çıkmasını sağlanır. 

Mini IVF yöntemi düşük dozda ilaç kullanımı ile daha kaliteli yumurta elde etmek amaçlanır. Bu noktada doktorunuza danışarak tedavi planınızı belirlemeniz mümkündür. Daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rahim Dinlendirme Yöntemi Nedir? Kimlere Uygulanır? Gebelik Şansı Artar Mı?


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör