Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
BETA HCG NEDİR? BETA HCG DEĞERİ KAÇ OLMALIDIR? DÜŞÜKLÜĞÜ VE YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

Beta HCG hormonu, halk arasında hamilelik hormonu olarak bilinen bir hormondur. Gebelik testlerinde kişinin gebe olup olmadığının tespiti yapılırken kullanılır. Beta HCG hormonunu ölçmek için yapılan testi uzmanlar farklı şekillerde ifade ederler. Beta HCG kan testi, kantitatif kan gebelik testi, kantitatif HCG testi ve kantitatif seri Beta HCG testi şeklinde duymanız mümkündür. Bu yazımızda Beta HCG ile ilgili tüm merak edilenleri bir araya getirdik. Beta HCG değeri kaç olmalıdır? Beta HCG değerinin düşük veya yüksek olması ne anlama gelir? Tüm bu soruların yanıtları için yazımızı okumaya devam edin.

Beta HCG Nedir?

HCG Hormonunun Beta ve Alfa olmak üzere 2 türü vardır. Gebelik testi yapılırken Beta hormonu incelenir ve Beta HCG olarak adlandırılır. Beta HCG hormonu, döllenmenin oluşması ile birlikte plasenta tarafından salgılanır. Döllenmeden sonra 10 gün ile 14 gün arasında kan testi yapılır ve yapılan kan testi sonucunda Beta HCG hormonunda yüksek değer gözlenebilir. Bir iki gün sonrasında idrar testi yapılır ve gebelik için daha net veriler elde edilebilir. Beta hcg hormonunun yüksekliği sadece hamilelik belirtisi anlamına gelmez. Kişilerde rastlanılan bazı hastalıklara bağlı olarak da vücuttaki seviyesi artış gösterebilir bu kişiden kişiye değişir. Bu nedenle Beta HCG hormonunda yükseklik saptandığında hemen farklı testler de yapılır ve gebeliğin oluşup oluşmadığından emin olunur.

Beta HCG Değeri Kaç Olmalıdır?

Hamile olmayan sağlıklı bir kadında Beta HCG hormonu 0-10 mlU/ml aralığında değişir.  Hatta genellikle 0 ve  0’a yaklaşık değerde görülür. Gebelikle ise bu değerlerde bir artmış olur. Yani gebeliğin var olup olmadığını bu hormonun yüksekliğinden anlarız.

Beta HCG Düşüklüğü Ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Beta HCG yüksekliği ilk olarak kişinin hamile olduğunu akla getirir. Çünkü gebelik Beta HCG hormonunu artırır. Bu hormon bazı dönemlerde yanlış bilgi verebilir. Özellikle kişinin farklı bir rahatsızlığı var ise örneğin; kişide gastrit, bazı pankreas kanser çeşitleri, bazı mide kanserleri, yumurtalık kanseri, karaciğer tümörü,  çoğul gebelik gibi durumlarda da bu hormonda yükseklik saptanabilir. Bu nedenle hamile olduğunuzu sadece bu test ile anlamanız pek mümkün değildir. Sonrasında mutlaka farklı testler de olmanız gerekir. Bunlara ek olarak yenilen besinlerin de bu hormonu etkilediğini söylemek mümkündür. Özellikle dereotu,  avokado, ıspanak, domates ve ceviz gibi progesteron açısından yüksek besinler  Beta HCG değerini yükseltir.

Beta HCG normal yani hamile olmayan bireylerde genellikle 0 ve 0’a yakın değerlerdedir. Hamile olan bireylerde ise bu hormonun düşüklüğü ise birçok nedene bağlı olabilir. Bunlar; dış gebelik, hamilelik haftasının hesaplanmasındaki sapma durumu, ani düşüklerdir.

Bu yazımızda Beta HCG hormonunu detaylıca ele aldık. Merak edilen tüm sorulara yer vererek sizler için açıklamalarda bulunduk. Daha fazlası için Hüma Tüp Bebek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Beslenme Nasıl Olmalı?

 


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör