Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
AŞILAMANIN BAŞARILI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Aşılama tedavisi, anne adayının gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönemde yani yumurtlama dönemi içinde baba adayından alınan spermlerin en kaliteli olan spermin seçilerek anne adayının rahmine konulma yöntemidir. Doğal yollar ile birçok kez denenmiş ancak bir türlü başarılı sonuç alınamamış olan döllenme durumu, aşılama tedavisi sayesinde sperm ve yumurtanın kolay şekilde bir araya gelerek ve döllenme gerçekleştirmesi sağlanır. Peki, aşılama başarılı bir sonuç verdiğinde anne baba adayları bu durumu nasıl anlayacak? Şimdi sizlere bu soruyu yanıtlayarak aşılama tedavisi hakkında daha detaylı bilgilere yer vereceğiz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Aşılama Nedir?

Aşılama, anne baba olmak isteyen ancak doğal yollar ile bu durum bit türlü gerçekleştirememiş olan kişilerin başvurduğu bir tedavidir. Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce yapılan bu tedavi hamilelik şansını artırmak amacı taşır. Aşılama tam olarak şöyle gerçekleşir;

·         Öncesinde anne baba adaylarına gerekli birtakım testler uygulanır.

·         Erkeğe ait spermler alınır ve özel işlemlerden geçirilerek en kaliteli sperm seçilir.

·         Kadının yumurtalarının atıldığı günde rahim içine spermler bırakılır. İşte bu işlem aşılama işlemi olarak bilinir.

Aşılama yöntemi, erkeğin sperm sayısının veya hareket kabiliyetinin düşük olduğu durumlarda, ilişki esnasında meni atılması ile ilgili sorunlar yaşandığında, kadının rahim ağzının dar olduğu ve kısırlık nedeninin bir türlü açıklanamadığı durumlarda başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Aşılama Tedavisi Kimlere Uygulanır?

 “Aşılama yöntemi kimlere uygulanır?” sorusunu şöyle açıklayabiliriz; Çocuk sahibi olmak isteyen ancak çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü gebelik durumu oluşturulamayan anne baba adaylarına uygulanan bir tedavi şeklidir. Bu tedavinin uygulanması için erkek veya kadının yaşadığı bazı problemleri olması gerekir. Karşılaşılan problemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Erkekte sperm sayısında ve hareketliliğinde yetersizlik var ise

·         Açıklanamayan infertilite (kısırlık) problemi yaşanıyorsa

·         Kadında yumurtlama sorunu varsa ve bu nedenle yumurta takibi ile gebelik yapılamadıysa

·          Çiftlerin yaşadığı sosyal nedenlerden dolayı gebelik ihtimalini hızlandırmak isteyen çiftlerde uygulanabilir.

Aşılamada Başarı Oranı Nedir?

Tıp alanında teknolojinin gelişmesi ve yapılan bilimsel çalışmalar ile aşılama tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir. Ve her geçen gün yeni bir yol ile bu tedaviler zenginleştirilmekte ve aşılamanın başarı oranı en yüksek seviyeye çıkarılması hedeflenmektedir.

Aşılamanın Başarılı Olmasıyla Birlikte Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Aşılama ile gebeliğin oluşması ile doğal yollar ile gebeliğin oluşması arasında belirtilerin görülmesi açısından bir fark olmaz. Yani anne adayları doğal yolla oluşan gebeliklerdeki gibi gebeliğin 3. haftasından itibaren gebelik belirtileri yaşamaya başlar. Bu belirtiler; baş dönmesi, halsizlik, sabahları görülen mide bulantıları ve kusma gibi şikâyetler olarak sayılabilir. Bu belirtiler görülen anne adayları gebelik testi yaptırarak gebe olup olmadığını öğrenebilir. Gebeliğin oluşup oluşmadığının görülmesi için aşılamadan sonraki 12-14. gün kanda Beta HCG hormonuna bakılır ve gebeliğin var olup olmadığı anlaşılır. Gebelik sonucu pozitif çıktıysa doktorunuza ulaşmanız ve kontrol altında tutmak için muayeneye girmeniz gerekecektir. Bu muayene sonrasında ultrason ile bakılarak daha net bir sonuç alınarak gebeliğin olup olmadığı kesinleşecektir.

Aşılama sonrasında anne baba adayları normal yaşam tarzlarına devam etmelidir. Aşılama tedavisi uygulanmasıyla hayatlarında herhangi bir şeyi değiştirmelerine gerek yoktur. Bu süreçte sadece düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermeli ve kendilerini en iyi şekilde korumalıdırlar. Aşılama yönteminin tüm detaylarını sizlerle bu yazımızda paylaştık. Siz de anne baba olmak istiyor ve bunun için çeşitli tedavi yöntemleri arıyorsanız sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör