Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
ALICE TESTİ NEDİR? NASIL YAPILIR? ALICE TESTİ HANGİ BİLGİLERİ VERİR? ALICE TESTİ VE TÜP BEBEK

Teknolojik gelişmelere de paralel olarak her geçen gün üremeye yardımcı tedavilerde yeni gelişmeler ve yenilikler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerle ortaya çıkan yeni testler ve uygulamalarla üreme sağlığı iyileştirilmeye ve ilerletmeye çalışılmaktadır. Doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler için ilk olarak akla gelen tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisi; çiftlerin gün geçtikçe ilerleyen yeni yaklaşımlar, testler ve tedavi yolları ile bebek sahibi olabilme imkanını genişletmektedir.

Alice testi, tüp bebek tedavisinde başarı oranını yükselten oldukça önemli bir test olarak karşımıza çıkar. Özellikle embriyonun rahme tutunmasıyla ilgili problem yaşanan durumlarda ve tekrarlayan düşükleri olan anne adaylarında Alice testi uygulanması gebelikte elde edilecek başarı oranını artırır. Alice testi ve detayları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

ALICE Testi Nedir?


Tüp bebek tedavisinde başarı oranı artırma amacıyla uygulanan Alice testi, anne adayının rahminin genel durumu tespit ederek rahim dokusunu son derece detaylı bir şekilde inceleyebilmeyi mümkün hale getiren bir testtir. Alice testi sonrasında elde edilen sonuçlarda sağlıksız bir durumla karşılaşılması halinde rahim dokusu gebeliğe uygun hale getirmek için doktorlar tarafından uygun planlamalar yapılır.

Alice Testi Nasıl Yapılır?

Alice testi; anne adayının adetinin 15. ve 25. günleri arasında rahim içi dokusundan örnek alınarak biyopsi yapılması ile gerçekleştirilen bir testtir. Anne adayının rahminden alınan bu örnek laboratuar ortamında detaylı bir şekilde incelenerek zararlı mikropların olup olmadığı belirlenir. Var olan mikrobik oluşumların analizi yapılarak sağlıklı bir rahimde olması gereken mikrobik ortam ile karşılaştırılır ve bu doğrultuda bir teşhis konulur.

ALICE Testi Hangi Bilgileri Verir?

En genel tanımıyla Alice testi; anne adayının rahim içi dokusunun incelenmesi ve zararlı oluşumların kontrol edilmesi işlemidir. Alice testi ile elde edilen bilgiler şunlardır;

·         Rahim içinde kronik problemlere neden olabilecek bakterilerin varlığı ve varsa miktarı belirlenir.

·         Kadında cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çıkan problemler tespit edilir.

·         Herhangi bir problem ile karşılaşılması halinde uygulanması gereken antibiyotik tedavisi hakkında bilgi ve fikir sahibi olunur ve bu doğrultuda bir tedavi planlaması yapılır.

ALICE Testi ve Tüp Bebek

Tüp bebek denemelerinde başarısızlığı etkileyen pek çok sebep vardır. Tedavinin başarılı olmasında embriyonun sağlığının yeterli olmasının dışında anne adayının rahim içi dokusunun ortamının embriyoyu tutacak ve büyütecek yeterliliğe sahip olması da son derece önemlidir. Bu nedenle anne adayının rahim içi dokusu hakkında bilgi veren Alice testi sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda ihtiyaç duyulursa ekstra tedavi planı uygulanarak rahim içi dokusunun en uygun olduğu dönemde embriyo rahme yerleştirilir. Bu sayede tüp bebek tedavisinin başarı oranı artırılarak sağlıklı bir gebelik elde edilebilir. Çünkü Alice testinden elde edilen sonuçlar ışığında gebelik için uygun şekilde hazırlanacak olan rahim ortamı gebeliğin sağlıklı bir şekilde devamını mümkün hale getirecektir. Tüp bebek tedavilerinde başarısızlıkların yaklaşık %25’i rahim iç zarında iltihap olması sorunu nedeniyle yaşanmaktadır. Bu anlamda Alice testi ile rahim içerisinde ortaya çıkabilecek tüm problemler belirlenerek bunları ortadan kaldırmaya yönelik antibiyotik ve probiyotik tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir hale gelir. Böylece anne adayının rahmi artık embriyoyu kabul etmeye hazır olur ve gebelik elde edilebilir.

Tüm bu veriler göz önünde bulundurulduğunda Alice testinin tüp bebek tedavisinde başarıyı artırma rolü daha da iyi kavranmış olacaktır. Daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör