Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
ADENOMYOZİS NEDİR, NEDENLERİ NELERDİR? ADENOMYOZİS VE KISIRLIK İLİŞKİSİ NEDİR? ADENOMYOZİS TEDAVİSİ NEDİR?

Adenomyozis, kadınlarda görülen özellikle yaş arttıkça meydana çıkan kadınsal bir hastalıktır. Adenomyozis hastalığına sahip olan kadınlar aşırı ağrılı, sancılı ve aşırı kanama ile geçen regl dönemi yaşarlar. Yaşanılan bu ağır regl dönemi, adenomyozis hastalığına sahip kadınların günlük yaşamını da etkiler. Buna ek olarak kansızlığa da sebep olur. Siz de bu sorunları yaşıyorsanız ve Adenomyozis hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Adenomyozis Nedir?

Uterus, içerisinde endometrium adında bir rahim iç zarı bulunur. Bu iç zarın görevi rahmin iç yüzünü sınırlamaktır. Uterus içindeki iç zar, her ay regl dönemi ile birlikte yenilenir ve bazı kadınlarda uterus kas tabakasına doğru ilerler. İç zarın Uterus kas tabakasında kalınlaşmaya sebep olması sonucunda Adenomyozis rahatsızlığı ortaya çıkar.

Adenomyozisin iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere 2 çeşit türü bulunur. Genellikle kadınlarda görülen iyi huylu türüdür ancak bazı kadınlar da kötü huylu olan ameliyat gerektiren ve risk teşkil eden türü gözlenebilir.

Adenomyozis rahatsızlığına sahip olan kadınlar regl dönemlerinde zorlu günler geçirirler. Bu dönemde aşırı ağrı, aşırı kanama ile baş etmek durumunda kalabilirler. Yine regl dönemi öncesinde rahatsız edici şekilde şişkinlik hissedebilirler ve cinsel ilişki sırasında ağrı, acı çekebilirler.

Adenomyozis Nedenleri nelerdir?

Adenomyozis hastalığının kadınlarda görülme nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte östrojen, prolaktin, progesteron gibi hormonların bu rahatsızlığı tetiklediği bilinir. Bunun dışında sezeryan doğumlarda dışarıdan yapılan müdahaleler, ameliyat kesikleri  ya doğum esnasında oluşan rahim iç zarının iltihaplanması sonucu rahmi düzenleyen hücrelerin kendi sınırlarından çıkmasını tetikler ve adenomyozise sebep olabilir. Gelişim kaynaklı da adenomyozis rahatsızlığı görülebilmektedir. Gelişimsel süreçte fetusun, uterusta ilk oluşumunun başladığı sırada kaslar arasında oluşan endometrial birikim, adenomyozise sebep olabilir.

Adenomyozis ve Kısırlık İlişkisi Nedir?

Adenomyozis rahatsızlığının en yaygın olarak görüldüğü yaş, 40 ile 50 yaş aralığında olan kişilerdir. Adenomyozis rahatsızlığı rahim ile ilgili olan kadınsal bir rahatsızlıktır. Bu nedenle adenomyozis rahatsızlığı kısırlık ve hamilelik ile doğrudan ilgilidir diyebiliriz. Adenomyozis, yaş arttıkça görülme sıklığı artan bir rahatsızlıktır buna bağlı olarak ileriki yaşlara sahip olan kadınlarda hamilelik düşünüldüğünde kısırlık ve adenomyozis beraber görülebilir. Bu durumla karşılaşan anne adayları, adenomyozis tedavisi aldıktan sonra tüp bebek tedavi yöntemini deneyerek  çocuk sahibi olma hayallerine ulaşabilir.

Adenomyozis Tedavisi Nedir?

Adenomyozis hastalığı tedavi etmek için uzmanlar pek çok çalışmalar yapmışlar ve sonucunda çeşitli birçok tedavi yöntemi bulmuşlardır. İlk tedavi yöntemi olarak hormonal tedaviden bahsedebiliriz. Hormonal tedavi ile adenomyozis sonucu oluşan ağrılar giderilmeye, aşırı kana azaltılmaya çalışılır. Bunun için doğum kontrol hapları, geçici menopoz tedavileri veya ilaçlı spiral yöntemleri kullanılabilir. İkinci bir yöntem olarak MRG Odaklı Ultrasonu ele alabiliriz. Mrg odaklı ultrason tedavisinde adenomyozis sebep olan dokuyu yok etmek amacı ile yüksek yoğunluklu ısı dalgalar kullanılır. Bir diğer tedavi şekli ise histerektomi tedavisidir. Bu tedavi şekli en kalıcı çözümdür ancak rahmin alınması ile sonuçlandığı için sadece çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlarda veya hiçbir tedaviye cevap vermeyen ağır vakalarda uygulanır.

 Bu yazımızda ileri yaşlara sahip olan kadınlarda yaygın olarak görülen adenomyozis rahatsızlığını ele aldık. Adenomyozis nedir, bu rahatsızlığın nedenleri nelerdir, Adenomyozis ile kısırlık arasındaki ilişki nedir ve bu hastalığın tedavi yöntemleri nelerdir, tüm bu sorulardan yola çıkarak sizler için adenomyozis hakkında detaylı açıklamalarda bulunduk. Keyifli okumalar dileriz.Daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör