Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
FSH HORMONU YÜKSEKLİĞİ NEDİR? NE ZAMAN VE NASIL ÖLÇÜLÜR? YÜKSEK OLMASI NE ANLAMA GELİR? NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Doğal yöntemlerle bebek sahibi olmakta zorlanan çiftlerin bir uzmandan destek alması gerekir. Her tedavi süreci ilk olarak bir teşhis ile başlamaktadır. Bu nedenle çiftlerin bebek sahibi olamama nedenlerinin kaynağı tespit edilmelidir. Çocuk sahibi olamama probleminin nedenleri araştırılırken yapılan testlerden biri de hormon testleridir. FHS hormonu da değerlendirilen hormonlar arasında yer alır. FSH seviyeleri sperm üretimi üzerinde etkilidir. Bu nedenle kan testi ile FHS seviyesi belirlenir. “FSH hormonu yüksekliği nedir?”,  “Ne zaman ve nasıl ölçülür?”, “FSH hormonu yüksekliği ne anlama gelir?” ve “FSH hormonu nasıl düşürülür?” sorularına yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

FSH Hormonu Yüksekliği Nedir?

Folikül uyarıcı ve yumurta hücrelerinin gelişimini sağlayan hormon olarak da bilinen FSH, hipofiz bezi tarafından üretilen bir hormondur. FSH, kadınlarda yumurta üretimini kontrol etmekle ve yumurtalık rezervlerini düzenlemekle görevlidir. Yumurtalıklar düzgün çalışıyor ve düzenli olarak yumurta hücresi geliştirebiliyorsa, hipofiz de normal miktarda FHS hormonu üretir. Fakat yumurtalıklar yaşlanmışsa ve artık normal yumurta hücresi üretemiyorsa hipofizden normalden daha yüksek miktarda FSH hormonu salgılanır.

Erkeklerde ise FSH hormonu, sperm üretimini kontrol etmekle görevlidir. Erkeklerde FSH miktarı sperm üretimi normal ve düzenli olan erkeklerde sabittir ve değişiklik göstermez.

Yapılan kan tahlili sonucunda FSH hormonunun normal değer aralığından daha yüksek seviyede olması FSH yüksekliği olarak adlandırılır. FHS hormonu yüksekliği birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. FSH hormonu yüksekliği kadınlarda overlerin, erkeklerde ise testislerin hücre üretiminde problem yaşadığını gösterir.

FSH Hormonu Ne Zaman ve Nasıl Ölçülür?

FSH hormonu hastadan kan örneği alınarak ya da bir günlük idrar örneklerinin incelenmesi sonucu ölçülebilir. FSH hormonu miktarı, bir kadının adet döngüsü boyunca değişkenlik gösterir ve yumurta oluşumundan hemen önce en yüksek seviyeye ulaşır. Özellikle kadınlarda FSH hormonu ölçümü için adet döneminin 2. ya da 3. gününde bu işlemin yapılması gerekir.

Kısırlığın nedenini araştırırken yapılan en önemli hormon tahlili de FSH’nın düzeyidir. Adetin 2. ya da 3. günü kadının kanında görülen FSH hormon yüksekliği yumurtalıkların sağlıklı çalışmadığını gösterir.

FSH Hormonunun Yüksek Olması Ne Anlama Gelir?

FSH hormonu yüksekliği kadınlar ve erkekler için farklı anlam taşır. Kadında FSH hormonu yüksekliği, sıklıkla vücudun yumurta üretmek için normalden daha fazla çalıştığının bir göstergesidir. Erkeklerde ise FSH hormonu yüksekliği sperm üretim bozukluğunu gösterir. Ergenliğe geçiş aşamasında ve hormon tedavisi gören kişilerde de FSH hormonu yüksekliği görülebilir. Bununla birlikte FSH hormonu yüksekliği kadınların menopoza girme erkeklerin ise andropoza girmesinin belirtisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

FSH Nasıl Düşürülür?

FSH hormonu yüksekliği ultrason ölçümü ya da kan tahlili yoluyla tespit edilir. Kadınlarda FSH hormonu yüksekliği yumurtalık rezervlerindeki azalmayı göstermektedir ki bu durum aynı zamanda kadınlarda ilerleyen yaşa bağlı olarak oluşmaktadır. Genel olarak bakıldığında FSH hormonu yüksekliğini ortaya çıkaran nedenler yaşam sürecinin doğal bir parçası olarak kabul edildiği için farklı bir tedavi planı uygulanarak FSH hormonunun düşürülmesi mümkün değildir.

FSH hormonu yüksekliği için yaş faktörü başta olmak üzere çeşitli faktörlerin etkili olduğu durumlar haricinde FSH hormonu düşürmek için erken bir tedavi planı oluşturulması gerekir. Bu noktada alanında uzman hekimler kişilerin öykülerini dinleyerek bir tedavi planı oluşturabilir.  Doktorun kişi için gerekli gördüğü tedaviye başlanması ve tavsiye ettiği ilaçların düzenli kullanımı FSH hormonunu düşürmek için etkili olacaktır. Daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör